close
تبلیغات در اینترنت
بافت تاریخی روستای گردشگری رویین اسفراین در معرض نابودی
  اسفراین نیوز: روستای هدف گردشگری رویین كه شهرستان اسفراین قرار دارد، دارای جاذبه های گردشگری زیادی است كه یكی از مهم ترین این جاذبه ها معماری زیبا و بافت خاص پلكانی خانه ها در سطح شیبدار دره ای سرسبز و مشرف به رودخانه است. این روستا علاوه بر جاذبه های چشم نواز طبیعی كه در هر فصل سال بگونه ای رخ می نماید، دارای قدمت تاریخی بناها و معماری منحصر به فردی است كه به عنوان اصلی ترین شاخصه آن، روستای رویین را به یكی از قطب های اصلی گردشگری خراسان شمالی تبدیل كرده است. ساختار پلكانی بناها، نوع مصالح…
بافت تاریخی روستای گردشگری رویین اسفراین در معرض نابودی

 

اسفراین نیوز: روستای هدف گردشگری رویین كه شهرستان اسفراین قرار دارد، دارای جاذبه های گردشگری زیادی است كه یكی از مهم ترین این جاذبه ها معماری زیبا و بافت خاص پلكانی خانه ها در سطح شیبدار دره ای سرسبز و مشرف به رودخانه است.

این روستا علاوه بر جاذبه های چشم نواز طبیعی كه در هر فصل سال بگونه ای رخ می نماید، دارای قدمت تاریخی بناها و معماری منحصر به فردی است كه به عنوان اصلی ترین شاخصه آن، روستای رویین را به یكی از قطب های اصلی گردشگری خراسان شمالی تبدیل كرده است.

ساختار پلكانی بناها، نوع مصالح به كار رفته در آن و از همه مهم تر تركیب كلی بناها با طبیعت و محیط پیرامونی از جمله مواردی است كه می توان آنها را دلیل جذاب تر كردن این منطقه دانست.

اما چیزی كه از مدتی قبل روستاگردشگران این خطه را نگران كرده است اجرای طرح های عمرانی ناهمخوان با بناهای سنتی این روستا است كه بتدریج می رود كه چهره این روستای تاریخی را تحت تاثیر قرار داده و دگرگون سازد.

بافت سنتی ساختمان های روستای رویین كه به شكل پلكانی است، یكی از بارزترین نمونه های این نوع معماری در خراسان شمالی و حتی كشور است.

مردمان این منطقه با توجه به قابلیت های منطقه و سنجش دقیق قابلیت موجود، مصالح ساختمانی خود را از محیط طبیعی تهیه كرده و جلوه انگیزترین بناها و همسازترین شكل بناها را همگون با فضای بیرونی آفریده اند.

آنها از گذشته نوعی خاك را كه به 'خاك كبود' معروف است و ماندگاری و استحكام بسزایی دارد در ساخت و اندودن اغلب بناها و استحكام بخشیدن پشت بام و دیگر قسمت های بنا مورد استفاده قرار می داده اند.

استفاده فراوان از سازه های چوبی و مهارت هنرمندان و صنعتگران در ایجاد آنها از دیگر مواردی است كه می توان در بافت قدیمی بناهای روستای رویین مشاهده كرد.

صنعت چوب بری و سازه های چوبی از دیرباز در این سرزمین وجود داشته و در بناهای سنتی، در و پنجره های چوبی زیبایی را شاهد هستیم كه با مهارت تحسین برانگیزی و با طرح های ذهنی، اوج هنرنمایی و خلاقیت سازندگان را به نمایش گذاشته و اعجاب انگیزتر از آن وسایل خانه از جمله ظروف، كمد، صندوق ها و كارگاههای كوچك است كه نشان از نگاه منسجم مردمان قدیم این ناحیه دارد.

اما در ساختمان هایی كه در طرح عمرانی جدید در روستا ایجاد شده شكل بیرونی با ساخت درونی بناها بسیار متناقض و ناهمخوان است.

استفاده از نوعی سیمان در نمای بیرونی بناها كه امروزه كاربرد بسیاری در محیط های گردشگری دارد، هرچند خواسته بناهای ساخته شده در رویین را تاحدودی موجه جلوه دهد اما با دقت بیشتر بازهم بدسلیقگی هایی را در آن می توان دید.

ساختمان های جدید از یك نما سنتی می نماید اما از نمایی دیگر كه در واقع از پشت ساختمان است، كاملا جدید و امروزی است و با آجرهای بی نظم و آهن آلاتی كه از دیوارها بیرون زده به جلوه زیبا و آرامش بخش روستا دهن كجی می كند.

چیزی كه بناهای جدید روستای رویین را مضحك ساخته، استفاده از درها و پنجره های فلزی با رنگ های متنوع و مختلف است كه نشان از كج سلیقگی و بی برنامگی كاربران آن و نبود نظارتی بر ساخت و سازهای صورت گرفته در این روستای گردشگری دارد.

یكی از اهالی روستای رویین ضمن ناخرسندی از ناهماهنگی ساخت و سازهای جدید با بافت تاریخی این روستا گفت: ساخت و سازها باید متناسب با طرح و شكل بناهای قدیمی خود روستا باشد.

'افشین زارعی' در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ‌متاسفانه در سال های اخیر در این روستا ساخت و سازهای زیادی انجام می شود كه چهره تاریخی روستا را از بین برده است.

وی خواستار توجه وی‍ژه مسوولان در این خصوص شد و افزود: زمانی كه واحدهای مسكونی تاریخی این روستا به واحدهای شهری تبدیل شود این روستا نیز جذابیت تاریخی خود را از دست خواهد داد.

وی با اشاره به ساخت واحدهای چند طبقه در این روستا گفت: باید با نظارت بیشتر به اهالی این روستا مجوز ساختن تنها یك طبقه و یا در بخش هایی خاص چندطبقه داده شود و این امر نیز دقیقا كارشناسی شود تا نمای پلكانی روستا از بین نرود.

وی افزود: برای ساخت و سازهای جدید نیز باید بر استفاده از در و پنجره های چوبی و نماهای سنتی مورد تاكید قرار گیرد.

دهیار روستای رویین گفت: اهالی این روستا به دلیل بافت قدیمی منازل و فرسوده بودن واحدهای مسكونی، ناگزیر از ایجاد فضاهای جدید مسكونی و ساخت و ساز هستند.

'حسین حسن پور' در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بیشتر این واحدهای مسكونی بیش از 60 سال قدمت دارند كه با تخریب این بناها عمدتا واحدهای چندطبقه ای برای اسكان چند خانوار ساخته می شود.

وی افزود: بنیاد مسكن برای حفظ بافت سنتی روستا نماهای تایید شده ای را برای واحدهای مسكونی در نظر گرفته كه باید رعایت شود اما این نماها به تنهایی كافی نیست و در و پنجره های آهنی، آجرها و سنگهای مختلف نمای روستا را تغییر داده است.

دهیار رویین اظهار داشت: اما از سوی دیگر همین ساخت و سازها تاحدودی باعث جلوگیری از مهاجرت جوانان به شهرها شده است.

حسن پور تاكید كرد: البته به دلیل شیب زمین و كوچه های روستا، بافت پلكانی آن حتی با ساخت و سازهای جدید نیز از بین نمی رود.

وی گفت: برخی از اهالی رویین به دلیل هزینه های زیاد ساخت و ساز،‌ ساخت بناهای یك طبقه با در و پنجره های چوبی و دیوارهای خشتی را نمی پذیرند.

وی اظهار داشت: اكنون 840 خانوار با سه هزار نفر جمعیت در روستای گردشگری رویین اسكان دارند كه حدود 20 درصد واحدهای مسكونی این روستا نوسازی شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی خواستار مشاركت اهالی روستای هدف گردشگری رویین در مرمت و بازسازی واحدهای مسكونی تاریخی این روستا با این اداره شد.

'علی اكبر وحدتی' در گفت و گو با ایرنا اشاره ای به ساخت و سازهای جدید در این روستای هدف گردشگری كرد و اظهار داشت: بعضا برخی از واحدهای جدید ساخته شده در این روستا با بافت قدیمی همگن نیست.

وی افزود: بناهای این روستا به دلیل نوع معماری جزو آثار تاریخی هستند كه به همین دلیل این سازمان در مرمت، بازسازی و استحكام واحدهای مسكونی قدیمی 50 درصد به شكل بلاعوض مشاركت می كند و بسته حمایتی دارد.

وی اظهار داشت: متاسفانه اهالی روستای رویین برای مرمت و بازسازی واحدهای مسكونی روستا از این طرح استقبال چندانی نمی كنند.

وی هدف از اجرای این طرح را حفظ و احیای بافت تاریخی عنوان كرد و گفت: اهالی این روستا رغبتی برای مشاركت در این طرح ندارند و تاكنون نیز تفاهم نامه ای در این خصوص بسته نشده است.

وی برخی محدودیت ها را موجب اقبال اندك مردم به اجرای این طرح مشاركتی خواند و گفت: پس از اجرای طرح مالك مجاز به تخریب بنا نبوده و باید ضوابط حاكم بر این بخش را رعایت كند كه همین امر بعضا اهالی را از همكاری با این اداره بازمی دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی افزود: حتی برخی از اهالی این روستا به علت كمبود زمین و برای كاهش هزینه ها به ساخت بناهای چندطبقه روی آورده اند.

وحدتی گفت: بنیاد مسكن نیز برای روستای رویین طرح های خاصی دارد و علاوه بر كف سازی و جداره سازی، در ساخت و سازها اصول مقاوم سازی بافت تاریخی را در نظر می گیرد.

این مسوول در خصوص استفاده از در و پنجره های آهنی نیز گفت: نبود استادكار مورد نیاز برای ساخت در و پنجره های چوبی و منبت كاری و از سویی هزینه بالا و استحكام كم آن در مقایسه با آهن، اهالی را به استفاده از مصالح فلزی راغب كرده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اسفراین نیز گفتبازسازی و مرتفع سازی منازل در روستای رویین باید با كسب مجوز از این اداره صورت گیرد.

'محمد محمدی' در گفت و گو با ایرنا افزود: برای حفظ بافت تاریخی و خانه های ارزشمند باید طرح های تشویقی از جمله ارایه تسهیلات بانكی با بهره كم برای مرمت و بازسازی به مالكان عملی شود.

روستای 'رویین' از معروف ‌ترین آبادی‌های خوش آب و هوای شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی است كه در 27 كیلومتری شمال شهرستان اسفراین و ‎ 52كیلومتری جنوب شرقی بجنورد در یكی از دره‌های دامنه جنوبی كوه'آلاداغ' واقع است.

معماری پلكانی خانه‌های روستا و واقع شدن در دره‌ای نسبتا تند در میانه ارتفاعات سر به فلك كشیده آلاداغ، چشم انداز زیبایی به این روستا بخشیده و طبیعت سرسبز، كوههای زیبا و مرتفع، رودخانه دایمی، چنارهای كهن چندصد ساله و وجود مقبره ملاعارف رویینی و امامزاده اسحاق از جاذبه های این روستا است.

اخیرا نیز روستای 'رویین' اسفراین به همراه 'زو ارم' شیروان و 'دركش'‌ مانه و سملقان به عنوان روستاهای اولویت دار خراسان شمالی، برای اجرای زیرساخت های گردشگری تعیین شده بودند.

 

درباره : فرهنگی ,
بازدید : 38
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : خبر اسفراین , اخبار اسفراین , اسفراین نیوز , اسفراین , خبر , خراسان شمالی , اخبار خراسان ,
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


قالب وبلاگ